Scroll Top

Listokaz japonský

Listokaz japonský byl v Evropě poprvé zaznamenán v roce 2014, konkrétně v severní Itálii poblíž Milána. O tři roky později byl nalezen také v jižním Švýcarsku, v oblasti sousedící s Lombardií, kde se již začal rychle a nekontrolovatelně šířit. Od roku 2021 byly zaznamenány jednotlivé nálezy i v Německu, avšak zatím bez prokázaného trvalého usídlení druhu. Dospělci tohoto brouka působí značné škody především v lesních školkách a ovocných sadech, ale také na trávnících.

Zdroj: M. Maspero, Centro MiRT, Fondazione Minoprio, EPPO

Cíl studie

Listokaz japonský se podle nařízení Komise (EU) 2019/2072 řadí mezi tzv. karanténní škodlivé organismy pro EU, jejichž výskyt je již na území EU znám. Potenciálně nové invazní druhy velmi škodlivých organismů jsou děleny na dvě základní skupiny, na druhy regulované na úrovni EU a druhy neregulované. Regulované druhy s tzv. karanténním statusem podléhají povinnosti hlášení příslušným úřadům, aby bylo možné provést potřebná opatření proti jejich šíření. V ČR za tuto činnost odpovídají kolegové z Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ), se kterými budeme společně monitorovat tohoto významného škůdce.

Pokud tento druh naleznete ve svém okolí, ihned nám prostřednictvím nahlašovacího formuláře zašlete informace o jeho výskytu a také fotografii! Získaná data musí být vždy potvrzená pracovníkem ÚKZÚZ nebo jím oficiálně pověřenou osobou. Zodpovědná osoba v rámci ČR Vás pak bude kontaktovat a celou situaci s Vámi vyřeší.

Český název
Listokaz japonský
Latinský název
Popillia japonica
Kde hledat
Dospělci na listech a květech bylin (zejména kultivované trávníky), keřů a listnatých stromů.
Období hledání
Dospělci jsou aktivní v červnu až srpnu (data jsou z Itálie).
…Listokaz japonský působí v Evropě značné škody zejména v lesních školkách a ovocných sadech, kde napadené stromy ztrácejí vitalitu a snižuje se jejich výnos…

Popis druhu

Listokaz japonský patří do čeledi vrubounovitých brouků (Scarabaeidae). Dospělci jsou 8–12 mm dlouzí a 5–7 mm širocí, kovově lesklí – hlava a štít jsou zelené, krovky zelené až hnědé či měděné, štítek (mezi štítem krovkami) je nápadně velký. Na zadečku má pět bílých skvrn podél každé krovky a na konci zadečku (pygidiu) ještě dvě bílé skvrny.

Larvy, známé jako ponravy, mají typický vzhled larev vrubounovitých brouků, jsou prohnuté do tvaru písmene C, dorůstají až 32 mm a mají tři páry nápadných hrudních nohou. Jsou zprvu bílé, později krémové až světle hnědé, zadeček je na konci ztmavlý. Hlava larvy je tmavě hnědá.

Zdroj: David Král

PODOBNÉ DRUHY (MOŽNOST ZÁMĚNY)

Dospělci listokaze japonského jsou podobní dalším našim původním druhům listokazů z rodů Anisoplia, Chaetopteroplia a Phyllopertha. Od těchto rodů je možné listokaze japonského odlišit pomocí pěti bílých skvrn podél každé krovky a dvou bílých skvrn na konci zadečku (pygidiu) – náš původní listokaz zahradní (P. horticola) ani ostatní dva rody žádné bílé skvrny nemají.

Rody Anisoplia a Chaetopteroplia mají navíc odškrcenou přední část čelního štítku (clypeus). Larvy jsou podobné ponravám jiných vrubounovitých brouků. Poškození způsobené dospělci mohou být snadno zaměněny s požerky jiného hmyzu, zejména jiných vrubounovitých brouků a housenek motýlů. Podobné znaky poškození trávníků může způsobit také celá řada živočišných škůdců (hlístice, hmyz) i patogenů.

Zdroj: D. Cappaert, Bugwood.org

Zdroj: Centro MiRT, Fondazione Minoprio, EPPO

BIOLOGIE A JEJÍ POŠKOZENÍ

Listokaz japonský má zpravidla jednu generaci ročně, avšak v chladnějších oblastech se vývoj larev může protáhnout až na dva roky. Larvy se vyvíjejí v půdě, kde se živí kořeny rostlin a na zimu se stahují do hloubky 15–20 cm pod povrch. V příznivých podmínkách se dospělí brouci líhnou z kukel během 7–17 dnů a následně ožírají nadzemní části rostlin. Dospělci žijí přibližně 4–6 týdnů a aktivní jsou především od června do srpna (v Itálii). Po páření kladou samice do půdy jednotlivá vajíčka nebo snůšky obsahující 40–60 vajíček.

PRIMÁRNÍ AREÁL A HISTORIE INVAZE

Tento brouk pochází ze severovýchodu Asie z oblasti severovýchodní Číny, Japonska a Ruska (Dálný východ, Kurilské ostrovy). Byl zavlečen do Kanady, USA, Portugalska (jen Azory), na sever Itálie a jih Švýcarska. Dospělci se mohou šířit na krátké vzdálenosti letem, na velké pak především dopravou, kde mohou být například přítomny larvy na kořenech rostlin sadbových rostlin.

LISTOKAZ JAPONSKÝ JAKO ŠKŮDCE

Tento karanténní druh patří mezi polyfágní škůdce, což znamená, že se živí širokou škálou rostlin – je zaznamenáno přes 300 hostitelských druhů, od bylin přes keře až po listnaté stromy. Ponravy se nejčastěji vyskytují v dobře udržovaných trávnících, například na golfových hřištích, nebo na pastvinách, kde poškozují kořeny rostlin. Přítomnost larev lze rozpoznat podle postupného žloutnutí až odumírání vegetace. Dospělci se živí listy, květy i plody rostlin, přičemž poškozené listy často hnědnou a zůstává na nich pouze hlavní žilnatina. Rostliny bývají napadány systematicky, od vrcholových částí směrem dolů. Na listech s jemnou žilnatinou a na květech lze pozorovat typické nepravidelné požerky, které mohou připomínat poškození způsobené housenkami motýlů. Dospělci vylučují agregační feromon, který přitahuje další jedince, a proto se často vyskytují ve velkých skupinách na jednom místě.

Listokaz japonský působí v Evropě značné škody zejména v lesních školkách a ovocných sadech, kde napadené stromy ztrácejí vitalitu a snižuje se jejich výnos. Poškozené plody často nesplňují obchodní standardy a stávají se neprodejnými. V USA tento škůdce výrazně ovlivňuje také golfová hřiště, drobné ovoce, kukuřici a sóju. V 90. letech 20. století byly náklady na ochranu proti listokazu ve východní části USA odhadovány na přibližně 460 milionů dolarů ročně, přičemž dalších 156 milionů dolarů bylo vynaloženo na obnovu poškozených trávníků a výsadeb. Na rozdíl od Severní Ameriky a dnes již i části Evropy, není v Japonsku ani v dalších zemích původního výskytu tento listokaz považován za závažného škůdce. V Evropě však začínají být jeho dopady patrné –například již v roce 2015 byly v Itálii zaznamenány významné škody na ovocných stromech.

Zdroj: Centro MiRT, Fondazione Minoprio, EPPO

CHCI POSLAT DATA!

NAŠLI JSTE LISTOKAZE? POŠLETE NÁM DATA PROSTŘEDNICTVÍM KONTAKTNÍHO FORMULÁŘE!

1

Zde naleznete formulář pro aktuální otevřenou pátrací akci.

2

Údaje odeslané do formuláře nejsou veřejné. Pokud se chcete s ostatními členy podělit o své úlovky, můžete je přidat jako příspěvek na svou nástěnku, nebo do skupiny věnované dané pátrací akci v komunitní části webu po registraci!

3

Na našem webu budou v pravidelných intervalech přibývat nově otevřené pátrací akce – zastavte se zde i příště!