Scroll Top

Chystáme druhý ročník testování preventivní ochrany proti vrtuli ořechové

Letos proběhne druhý ročník testování preventivní ochrany před vrtulí ořechovou. První rok přinesl zajímavé výsledky, na které nyní chceme navázat. Řádí vrtule ořechová i u Vás a chtěli byste se zapojit? Čtěte dál! 🙂

V loňském roce jsme testovali dvě varianty ochrany ořešáků, speciálně připravené lepové desky a desky v kombinaci s postřikem. Analyzovali jsme odhady poškození úrody a kilogramů sklizené úrody v roce 2022 v porovnání s předchozím rokem. Při zhodnocení průměrného poškození napříč všemi zapojenými kraji došlo ke zlepšení téměř o jeden stupeň (v rámci kategorií míry poškození 0 %, do 10 %, do 50 %, nad 50 % a nad 90 %). Odhad úrody napříč všemi kraji se dle účastníků pokusu průměrně zvýšil o 3,46 kg – pouze s lepovými deskami o 2,23 kg, s postřikem pak o 12,54 kg.

Letos budeme pokus opakovat, abychom mohli data porovnat. Podobně jako loni, vše bude probíhat ve 3 fázích:

1) Vyplnění dotazníku: Nejdřív potřebujeme informace o lokalitě a poškození v minulých letech.

2) Časový plán a postup: Na základě dat z dotazníku vyhodnotíme vhodnou variantu ochrany a pošleme Vám informace o konkrétním postupu. Předběžný časový harmonogram najdete už nyní na webu.

3) Praxe: Dostanete od nás zdarma veškerý materiál a můžeme společně začít! Dle kapacit výrobce jej zašleme v 1-2 zásilkách. Bude se jednat o lepové desky, případně i postřik, které budeme testovat od konce června do poloviny září. Zjednodušeně řečeno půjde o zavěšení preparátu, pořízení fotografií po 14 dnech a zaslání fotek. Vše se bude v daném období opakovat v 5 termínech.

Nahrávání fotek bude probíhat přes formulář na webu. Upozorňujeme, že z kapacitních důvodů nebude možné fotky např. pouze zaslat do e-mailu.

Počet míst ve výzkumu je omezen – pokud máte zájem, s odpovědí neváhejte. Přihlásit se můžete zde: