Scroll Top

Nová pátrací akce: vroubenka americká

Vroubenka americká (Leptoglossus occidentalis) se u nás stihla během svého krátkého pobytu stát hitem sociálních sítí. Ve skupinách zaměřených na určování bezobratlých se na sklonku podzimu vyrojí desítky dotazů na „neznámého brouka v ložnici“, z něhož se zpravidla vyklube právě vroubenka americká. Není divu, pro její nápadný vzhled, hlasitý bzučivý let a zálibu v osidlování lidských příbytků ji nelze přehlédnout – a to z ní dělá ideální cíl naší další pátrací akce! 

Na území České republiky je vroubenka americká již zřejmě plošně rozšířená. Prvotní nálezy z velkoměst (zejména z Brna) postupně doplňovala pozorování z řidčeji osídlených oblastí. Přesto však v současné době existují na mapě bílá místa, odkud není vroubenka hlášená. Zatímco v teplých oblastech a okolí velkých měst je vroubenka americká rozšířená téměř plošně, zejména z vyšších poloh je hlášena sporadicky.

Budeme u ní zkoumat také jednobuněčné parazity žijící v jejich střevech. Zajímá nás, jaké druhy parazitů k nám nově přicestují spolu s invazními plošticemi, jak rychle se budou šířit a jestli budou sdílet své hostitele i s některými tuzemskými druhy. 

Více si už teď můžete přečíst v pátrací akci