Scroll Top

Nová pátrací akce: vrtule rakytníková

V další pátrací akci se budeme zaměřovat na vrtuli rakytníkovou, která škodí na rakytníku řešetlákovém (Hippophae rhamnoides). Nebezpečí představuje hlavně v neošetřovaných výsadbách a zahradách. Poprvé u nás byla potvrzen v roce 2017, ale pravděpodobně se zde vyskytovala již dříve. Naším záměrem je popsat způsob a rychlost jejího šíření a tyto informace dále využít při předpovídání šíření invazních druhů z místa původu. K tomu je zapotřebí monitorovat celé území, protože vrtule se na kratší vzdálenosti šíří aktivně letem, na delší vzdálenosti pak transportem plodů napadených larvami. 

Vrtule rakytníková pochází ze Sibiře. V roce 2010 byla poprvé zjištěna v Bělorusku, pak se začala objevovat postupně v Lotyšsku, Litvě, Německu a Polsku. Na Slovensku byla poprvé zaznamenána až v roce 2020.

Tento druh má pouze jednu generaci za rok. Kukla, která na podzim opustila napadený plod, přezimuje v půdě pod keři v hloubce 1-5 cm. Dospělci obvykle létají od počátku července do poloviny srpna. Po 6-14 dnech od počátku letové aktivity dospělců začínají samičky klást vajíčka pod slupku plodů. V jednom plodu mohou být nakladena 2-3 vajíčka. Celkově je jedna samička schopna naklást 200 a více vajíček. Larvy vyžírají plody rakytníku, které následně hnědnou a hnijí, předčasně opadávají či usychají a nepříjemně zapáchají.

Poškození na plodech je nezaměnitelné, plody rakytníku totiž u nás nejsou jiným škůdcem napadány. Larvy můžeme najít během srpna a září –⁠ v plodech jejich přítomnost zjistíme po jejich rozřezání. 

Více se už teď dozvíte v pátrací akci.