Scroll Top

Hlemýždík kropenatý

Tento hlemýždík je běžný středomořský plž, obývající především člověkem pozměněné lokality jako jsou zahrádky v obcích, smetiště či sady. Zároveň je to druh, který se chová po celé Evropě na hlemýždích farmách pro komerční využití v gastronomii (jeho noha je kulinářskou delikatesou) a v kosmetickém průmyslu. Z těchto farem hlemýždík často uniká. Donedávna byl schopen přežít jen v zemích s mírnou zimou, tedy především v západní Evropě. S klimatickou změnou provázenou oteplováním se však objevil i ve střední Evropě, odkud je první nález popsán z lokality v pražských Holešovicích z roku 2009.

Cíl studie

V České republice jsou známé lokality s výskytem tohoto druhu zatím pouze z pražské aglomerace. Naším cílem je zjistit, jak rychle tento druh osídlí střední Evropu a jaký typ stanovišť bude v našich podmínkách preferovat. Zároveň nás zajímá, s jakou úspěšností budou Vámi objevené populace přežívat zimu.

Jeho ulita dorůstá ve svém průměru maximálně 4 cm, nicméně může být i rozměrově poloviční….
Český název
Hlemýždík kropenatý
Latinský název
Cornu aspersum
Kde hledat
člověkem pozměněné lokality jako jsou zahrádky v obcích, smetiště či sady
Období hledání
od počátku jara do konce podzimu, ulity po celý rok

Popis druhu

Hlemýždi (čeleď Helicidae) jsou naši největší plži, takže si je díky jejich velikosti s jinými plži nespleteme. Hlemýždík (Cornu) bývá ale o něco menší, než jsou zástupci rodu hlemýžď (Helix – u nás v současnosti žijí tři druhy). Jeho ulita dorůstá ve svém průměru maximálně 4 cm, nicméně může být i rozměrově poloviční. Zbarvení je tmavohnědé. Od hlemýžďů se liší především různou kombinací žlutavých skvrn a proužků na ulitě, takže působí skutečně kropenatě. Dalším rozlišovacím znakem je výrazně širší poslední závit než mají naši domácí hlemýždi. Okraj ústí je bílý. Zbarvení nohy je variabilní, obvykle šedohnědé.

CHCI POSLAT DATA!

NAŠLI JSTE HLEMÝŽDÍKY? POŠLETE NÁM DATA PROSTŘEDNICTVÍM KONTAKTNÍHO FORMULÁŘE!

1

Zde naleznete formulář pro aktuální otevřenou pátrací akci.

2

Údaje odeslané do formuláře nejsou veřejné. Pokud se chcete s ostatními členy podělit o své úlovky, můžete je přidat jako příspěvek na svou nástěnku, nebo do skupiny věnované dané pátrací akci v komunitní části webu po registraci!

3

Na našem webu budou v pravidelných intervalech přibývat nově otevřené pátrací akce – zastavte se zde i příště!