Scroll Top

Čalounice

Foto: Urs Taeger

Cíl studie

Tento druh se rychle šíří po Evropě. Byl zaznamenán i nedaleko od nás v sousedním Rakousku (zatím nepublikovaný nález). Je velmi pravděpodobné že se s čalounicí brzy setkáme i v České republice či na Slovensku.

Proto vyhlašujeme soutěž, KDO JI NAJDE PRVNÍ!

Samice dosahují délky až 27 mm, čímž velikostně převyšují všechny naše druhy samotářských včel…
Český název
Čalounice
Latinský název
Megachile sculpturalis
Kde hledat
hmyzí hotely, staré stromy, rozkvetlé louky, pastviny
Období hledání
od počátku jara do konce podzimu

Popis druhu

Megachile sculpturalis je druh nápadný svou velikostí. Samice dosahují délky až 27 mm, čímž velikostně převyšují všechny naše druhy samotářských včel. Typické je i zbarvení – černá hlava, světle hnědě ochlupená hruď a černý zadeček bez pásek s hnědavým ochlupením po stranách prvních dvou tergitů. Stavba těla je štíhlejší než u našich domácích druhů.

Biologie

Hnízdí v různých typech dutin, především ve dřevě v prázdných chodbách po broučích larvách, ale i v dutých stoncích (v jižní Evropě hlavně v trsti rákosovité), cihlách a dalších typech dutin. Je typická i tím, že používá pryskyřici pro tvorbu přepážek mezi hnízdními komůrkami a uzávěru hnízda, který pak potírá tenkou vrstvou hlíny. Hnízda tohoto druhu tak poznáme podle vytékající pryskyřičné stopy z dutin. Maximum výskytu je podobně jako u dalších čalounic v letním období, tedy v červenci a v srpnu. Létá na různé druhy rostlin a je zřejmě polylektickým druhem, i když jako hlavní živná rostlina (a zdroj pylu a nektaru pro larvy) je považován strom jerlín japonský (Sophora japonica), , který je v parcích vysazován i u nás.

Foto: Urs Taeger

Primární areál a historie invaze

Tento nápadný druh samotářsky hnízdící včely se původně vyskytoval v Japonsku a v některých dalších zemích východní Asie. V 90. létech 20. století byla zavlečena do USA, kde se rychle rozšířila do několika zemí a stále se šíří. V Evropě byla poprvé zaznamenána v jižní Francii u města Allauch nedaleko Marseille, kde se v současnosti běžně vyskytuje a dále šíří na sever. Z Evropy byla následně hlášena z Itálie (2009), kde je dnes místy běžná a šíří se, podobně jako ve Švýcarsku (2012), v roce 2018 byla zjištěna v oblasti Katalánska ve Španělsku, ze Slovinska je reportována z Julských Alp v nadmořské výšce více než 1 000 m n. m. Výskyty severně od Alp jsou hlášeny z jihu Německa (první nález 2015 nedaleko Kostnice) a z Maďarska pod pohořím Mátra (2015), nedaleko hranic se Slovenskem. V roce 2017 byla čalounice referována z okolí Vídně, tedy méně než 100 km od hranic s Českou republikou.

ZAPOJTE SE DO AKTIVNÍHO VÝZKUMU!

CHCI POSLAT DATA!

NAŠLI JSTE ČALOUNICE? POŠLETE NÁM DATA PROSTŘEDNICTVÍM KONTAKTNÍHO FORMULÁŘE!

1

Zde naleznete formulář pro aktuální otevřenou pátrací akci.

2

Údaje odeslané do formuláře nejsou veřejné. Pokud se chcete s ostatními členy podělit o své úlovky, můžete je přidat jako příspěvek na svou nástěnku, nebo do skupiny věnované dané pátrací akci v komunitní části webu po registraci!

3

Na našem webu budou v pravidelných intervalech přibývat nově otevřené pátrací akce – zastavte se zde i příště!