Placka za novou lokalitu výskytu zavíječe zimostrázového!

Zavíječe zimostrázového velmi dobře znají hlavně zahrádkáři či správci parků. Jeho housenky požírají listy zimostrázu (Buxus spp.), kde mohou způsobit až jeho holožíry. V posledních deseti letech je tento motýl nejvýznamnější škůdce zimostrázů v Evropě. I když to občas skoro vypadá, že už je úplně všude a žádný zimostráz nezůstane ušetřen, spousta lokalit jej zatím nezaznamenala. Minimálně tedy ne oficiálně.

Právě zmapování zbylé části území je naším aktuálním cílem! Konkrétně se snažíme se o vyhodnocení preferencí housenek k jednotlivým kultivarům zimostrázů a jejich odlišností vzhledem k reliéfu krajiny. Za každé takové hlášení z nové lokality (zelená část mapy) zašleme prvnímu z vás placku se zavíječem jako dárek. Stačí nám zaslat nález zavíječe přes formulář na webu a pokud budete první, ozveme se e-mailem. 😉 Mapu si můžete stáhnout pod tlačítkem níže.

Zajímá nás tentokrát ale také to, že keře zimostrázu v okolí máte a zavíječ se na nich nikdy nevyskytl, případně vyskytl krátce a nějakou dobu je od něj zase klid. Pokud si nejste jisti, zda zavíječe spolehlivě poznáte, můžete si stáhnou naše brožury na webu nebo si o ně napsat na e-mail info@najdije.cz, rádi zašleme poštou.