Scroll Top

Placka za novou lokalitu výskytu zavíječe zimostrázového!

Zavíječe zimostrázového velmi dobře znají hlavně zahrádkáři či správci parků. Jeho housenky požírají listy zimostrázu (Buxus spp.), kde mohou způsobit až jeho holožíry. V posledních deseti letech je tento motýl nejvýznamnější škůdce zimostrázů v Evropě. I když to občas skoro vypadá, že už je úplně všude a žádný zimostráz nezůstane ušetřen, spousta lokalit jej zatím nezaznamenala. Minimálně tedy ne oficiálně.

Právě zmapování zbylé části území je naším aktuálním cílem! Konkrétně se snažíme se o vyhodnocení preferencí housenek k jednotlivým kultivarům zimostrázů a jejich odlišností vzhledem k reliéfu krajiny. Za každé takové hlášení z nové lokality (zelená část mapy) zašleme prvnímu z vás placku se zavíječem jako dárek. Stačí nám zaslat nález zavíječe přes formulář na webu a pokud budete první, ozveme se e-mailem. 😉 Mapu si můžete stáhnout pod tlačítkem níže.

Zajímá nás tentokrát ale také to, že keře zimostrázu v okolí máte a zavíječ se na nich nikdy nevyskytl, případně vyskytl krátce a nějakou dobu je od něj zase klid. Pokud si nejste jisti, zda zavíječe spolehlivě poznáte, můžete si stáhnou naše brožury na webu nebo si o ně napsat na e-mail info@najdije.cz, rádi zašleme poštou.