Cíl studie
O kutilkách bylo v poslední době publikováno několik odborných a populárně naučných článků v českých i zahraničních časopisech (např. Živa, Naše příroda). Hlavním cílem je monitoring umístění hnízd kutilek se snahou o vyhodnocení hnízdních preferencí jednotlivých druhů a jejich odlišností. K tomu je potřeba shromáždit údaje o velkém počtu hnízd. Potřebujeme následující údaje; (1) souřadnice místa, kde je hnízdo (stačí budovy nebo objektu); (2) výška, kde je umístěno hnízdo (ne nad podlahou místnosti ale od země); (3) informace kde bylo hnízdo umístěno (v místnosti, na budově, na jakém objektu); a (4) fotografie hnízd a jejich umístění.
Kutilka americká: Různé předměty venku, včetně budov
Kutilka kalifornská: V prázdných, opuštěných hnízdech kutilky americké a kutilky asijské
Kutilka mexická: Různé duté stonky a stébla, ve včelích domcích
Další nové druhy kutilek
Kutilka mexická vypadá podobně jako ostatní zmíněné druhy, je však celá černá s tmavými křídly, která jsou u některých jedinců slabě lesklá do modra nebo fialova. Liší se způsobem hnízdění, obývá různé duté stonky a stébla a loví kobylky, cvrčky a sarančata. Najdeme ji hnízdit spíše ve včelích domcích. U nás se vyskytuje v teplých oblastech celé země, především v okolí velkých měst. Pochází také ze Severní Ameriky a do Evropy se rozšířila podobně jako dva předchozí druhy.
ZAPOJTE SE DO AKTIVNÍHO VÝZKUMU!
POTRAVNÍ SPECIALIZACE
Jak postupovat? Pokud najdete čerstvě postavená hnízda kutilky, můžete je rozebrat a pavouky, kteří jsou uvnitř, vložit do malé lahvičky s lihem (stačí denaturovaný). Lze je vybírat i průběžně během hnízdní sezóny, kdy se budou objevovat nová hnízda kutilky. Je důležité hnízda rozebrat hned, protože vývoj larvy trvá maximálně dva týdny, a už zhruba po týdnu z pavouků moc nezbyde.
Spolupráce: Pavouky můžete vložit do lahvičky s lihem a poslat nám s popiskem, nebo vyfotografovat (řada zástupců lze určit i z fotografie).
Potřebný materiál: Uzavíratelná malá lahvička, líh, fotoaparát/mobil, papírová popiska, obyčejná tužka
ŽIVOTNÍ CYKLUS A PARAZITOIDI
Jak postupovat? Hnízda můžete zkusit „dochovat“, tj. zjistit, jestli se z nich ještě tentýž rok vylíhnou kutilky nebo ne. Stačí celá hnízda přemístit do krabičky s malými otvory na dýchání (pokud by byla plně uzavřena, larvy se udusí) a nechat je tam. Důležité je průběžně a pravidelně kontrolovat, jestli se něco nelíhne. Kromě kutilek se můžou vylíhnout i jiní zástupci blanokřídlých, drobnější a štíhlí lumci a lumčíci, kteří jsou parazitoidy buď přímo kutilky asijské, nebo ulovených pavouků. Z hnízd se můžou vylíhnout i kovově zbarvené zlatěnky, zejména velké druhy rodu Stilbum. Nasbíraná hnízda můžete přes zimu umístit do různých teplot, některá nechat při pokojové teplotě a jiná do nižší teploty třeba na půdu nebo do sklepa.
Spolupráce: Vylíhlý hmyz můžete vložit do lahvičky s lihem a poslat nám s popiskem, nebo vyfotografovat (řada zástupců lze určit i z fotografie).
Potřebný materiál: Malé krabičky s malými otvory, uzavíratelná malá lahvička, líh, fotoaparát/mobil.
CHCI POSLAT DATA!
NAŠLI JSTE KUTILKY? POŠLETE NÁM DATA PROSTŘEDNICTVÍM KONTAKTNÍHO FORMULÁŘE!
Zde naleznete formulář pro aktuální otevřenou pátrací akci.
Údaje odeslané do formuláře nejsou veřejné. Pokud se chcete s ostatními členy podělit o své úlovky, můžete je přidat jako příspěvek na svou nástěnku, nebo do skupiny věnované dané pátrací akci v komunitní části webu po registraci!
Na našem webu budou v pravidelných intervalech přibývat nově otevřené pátrací akce – zastavte se zde i příště!