Scroll Top

Rozšíření vrtule ořechové v roce 2022

Výskyt vrtule ořechové se v minulém roce potvrdil na dosud známých lokalitách – vůbec nejvíc vrtule řádí v Jihomoravském, Zlínském a Olomouckém kraji, častěji zaznamenáváme hlášení také z Středočeského, Ústeckého, Pardubického a Moravskoslezského kraje. Nově je pak tento druh hlášen z Karlovarského kraje. Pokud jste se loni účastnili pátrací akce k vrtuli, jsou v mapě zahrnuta i Vaše data. 🙂 Děkujeme všem, kdo nám s monitoringem pomáhají!

Loni proběhlo také velké testování preventivní ochrany ořešáků proti tomuto škůdci, do kterého se zapojily desítky z vás. Z prvních výsledků je patrné, že poškození se mezi jednotlivými lokalitami výrazně lišilo, u mnohých z vás bylo ale viditelně nižší než loni. Dle prvních přehledů z fotek se v některých lokalitách objevilo skutečně velké množství dospělců vrtule ořechové (např. na 11 lokalitách bylo zachyceno více jak 1000 jedinců).

Připomínáme, že i když je napadení stromů opravdu vysoké, stojí za to vytrvat a nekácet ořešák ani při úplném zničení úrody. Někdy se stává, že invazní druh po průniku do nové oblasti dělá velké škody, ale za pár let se může vytvořit „rovnováha“ a škody jsou jen v některých letech. Jak to bude v případě vrtule, se bohužel uvidí až časem, ale je velká pravděpodobnost, že bude k dispozici efektivní preventivní ochrana proti tomuto škůdci.

I zde nám můžete napadení vrtulí hlásit i zpětně přes formulář na webu: