Scroll Top

Začíná monitoring podzimního stěhování na zimoviště

Podzimní stěhování slunéček východních na zimoviště je skvělou příležitostí, kdy se můžeme dozvědět více o tom, jací parazité je napadají a jak mohou omezovat růst jejich populace. Zajímá nás nejen napadení parazitickou houbou rodu Hesperomyces (více v článku zde), ale také parazitoidem rodu Dinocampus. Parazitoidi se obecně vyvíjí vně nebo uvnitř hostitele a využívají jej jako potravu, přičemž ho téměř vždy usmrtí. V našem případě mohou slunéčka napadení parazitoidem přežít, ale významně se omezí možnost jejich rozmnožování. 

Jak to bude vypadat v praxi?
Pro naše studie potřebujeme najít velké skupiny slunéčka východního. Pro zjištění procentuálního napadení slunéčka parazity potřebujeme z každé takové skupiny ideálně 100 živých jedinců pro zjištění napadení parazitoidem, a 100 jedinců pro analýzu napadení houbou, které budeme sbírat do lihu. Vždy by se mělo jednat o náhodný výběr z velkého celku. 

Potřebný materiál samozřejmě zašleme po nahlášení nálezu přes formulář na webu. Pokud však z jakéhokoliv důvodu nechcete se slunéčky manipulovat, budeme rádi i jen za hlášení jejich výskytu a případné umožnění přístupu, pokud se bude jednat např. o Vaši zahradu či chalupu – pro slunéčka bychom přijeli osobně. Pokud se chcete do této aktivní části pátrací akce zapojit, stačí jen vyplnit formulář a do poznámky uvést, že jde o nález velké kolonie.